Oturma İzni - Zirvedekiler Turizm - Okul Servisi - Oturma İzni

Oturma İzni

Oturma izni işlemlerinizi en hızlı ve en uygun fiyatlara gerçekleştiriyoruz.

  • 1205
  1. Ana Sayfa
  2. Oturma İzni

Türkiye’de ev kurmak isteyen evlenen ya da sürekli burada yaşamak isteyen gurbetçiler ve yabancılar için oturma izni almak kanuni bir zorunluluk haline gelmiştir. 90 günden fazla Türkiye’de kalacak olan yabancı uyruklu tüm insanların bu izni almaları gerekmektedir. Yabancılar kendi durumlarına göre kısa ya da uzun oturma iznini almaları gerekir. :Kısa dönemli izni alırken ilk başvurularda oturma izni başvuru formu, pasaportun fotokopisi, dört tane vesikalık fotoğraf, sağlık sigortası belge fotokopisi, Konutun başvuru sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ve kalacağı süre içerisinde maddi anlamda bu konuda yeterli olduğuna dair belgeyi beyan etmeleri gerekir. Kısa oturma iznine hak kazananlar eğer bu izni 6 ay içerisinde kullanmaya başlamazlarsa izin otomatik olarak iptal olur.

Kısa oturma izni belgesini uzatmak isteyen yabancılar uzatmak için yine bazı kuralları yerine getirmeleri gerekir. Kısa dönem oturma izni bitmeden 60 gün kala uzatma işlemlerine başlanması gerekir. Uzatma başvurusu için başvurusunda bulunduktan sonra oturma izni başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf, pasaport fotokopisi, önceki oturma izninin belgesi, Konutun başvurun kişiye ait olduğunu gösteren resmi belge, geçerli sağlık sigortasına ait belgeler tamamlanarak ilgili İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne posta yoluyla beş gün süre içerisinde göndermeleri gerekmektedir. Türkiye’de ticari bağları olan tüm yabancıların bu izni alması zorunluluk haline gelmiştir.

Uzun dönemli oturma izni almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin öncelikle Türkiye’de 8 yıl kesintisiz bir şekilde ikamet etmiş olmaları gerekmektedir. Süresiz olarak düzenlenen bu izni almak için gerekli belgeler ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekir. Uzun dönem oturma izni için gerekli belgeler; başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf, başvuru yapan yabancı uyruklu kişinin son 3 yıl içerisinde sosyal yardım almadığına dair belge, adli sicil kaydı, geçerli sağlık sigortasının olması gerekir. Ayrıca Türkiye’de kalacağı süre içerisinde ki maddi olarak yeterli olduğuna dair belge, önceki aldığını son oturma izninin belgesi ve pasaport fotokopisini İl Göç İdaresi Müdürlüğüne beyan etmek zorundadırlar. 

Biz Sizi Arayalım!

Daha Fazla Bilgi İçin!

  • Tel:0531 818 07 88

  • Tel:0541 419 01 23